Vecsés varázsa: egy különleges város kincsei
https://www.daibau.hu/cikk/615/vecses_varazsa_egy_kulonleges_varos_kincsei
———————————————————————————————————————————————————————–
A Petőfi Sándor Általános Iskola elődjének alapítására 1905-ben került sor, az elemi iskolai tanító munka 1909-ben indult meg az intézmény falai között.
1912-től az elemi népiskola mellett megkezdte működését a Vecsés Telepi Római Katolikus Egyházközségi Polgári Leányiskola is, amelynek épülete a Miasszonyunkról Nevezett Kalocsai Iskolanővérek felsőtelepi zárdájához és az 1921-ben épült templomhoz csatlakozott.
1948-ban, az egyházi iskolák államosítását követően a két intézményt összevonták. Az így létrejövő, nyolcosztályos, napközivel működő új intézmény a 3-as számú Általános Iskola nevet kapta.
1973-tól az alapfeladatok ellátásán kívül – tekintettel a település nemzetiségi hagyományaira – az intézmény felvállalta a német nemzetiségi nyelvoktatást, valamint a nemzetiségi kultúra ápolását.
Az 1980-as években a lakótelep megépülése nyomán megnövekedett gyereklétszám miatt új, tizenhat tantermes iskolaépület készült, valamint egy tornaterem, amellyel az épületegyüttes elnyerte jelenlegi formáját.
1991-ben megkezdődött a négy évfolyamos gimnáziumi oktatás is, mely hamarosan egy nyelvi előkészítő évfolyammal öt évfolyamosra bővült.
2012-ben az iskola a Váci Egyházmegye fenntartásába került, és a 2012/13-as tanévtől Petőfi Sándor Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium néven működik tovább.
2013–2020 között az iskola tagintézménye volt a veresegyházi Fabriczius József Esti Gimnázium.
A 2013/2014-es tanévtől kezdve felmenő rendszerben a hagyományos nemzetiségi nyelvoktatást felváltotta az angol, illetve német idegen nyelvi képzés.
A 2017/2018-as tanévtől a nyelvi előkészítő képzést felmenő rendszerben emelt szintű nyelvi képzés váltotta fel, így az öt évfolyamos képzési forma a 2020/21-es tanévvel megszűnt.
Jelenleg általános iskolánk 1-8. évfolyamon két-két párhuzamos osztályból áll. Mindkét osztályunkban délelőtt vannak a tanítási órák, délután pedig napközis, illetve tanulószobai foglakozáson vehetnek részt diákjaink. Idegen nyelvet illetően mindkét osztály esetén választhatnak a német és az angol nyelv közül, ezek oktatását csoportbontásban valósítjuk meg.
A gimnáziumi oktatás 9-12. évfolyamon zajlik, évfolyamonként ugyancsak két-két osztállyal. Az osztályokban csoportbontásban jelenleg emelt szintű nyelvi képzést (angol és német nyelvből), emelt természettudományi képzést és általános tantervű képzést kínálunk.